Svenska dialekter
Uppsala universitet · Svenska/Nordiska Språk
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
ST 2026 krävdes minst 19,84 i BI, 20,57 i BII, 1,20 på högskoleprovet, 3,50 i BF i urval 1.
ST 2026 urval 1
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
ST 2026
3,9 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ST 2026 | 19,84 | 20,57 | 1,20 | 772 | 112 | 200 |
| ST 2025 | 18,23 | 17,70 | 0,80 | 442 | 63 | 200 |
| ST 2024 | 16,74 | 16,79 | 0,25 | 378 | 63 | 200 |
| ST 2023 | 19,13 | 19,00 | 1,10 | 425 | 66 | 120 |
| ST 2022 | 19,74 | 18,43 | 1,10 | 481 | 66 | 120 |
| ST 2021 | 19,53 | 18,49 | 1,25 | 518 | 78 | 125 |
| ST 2020 | 16,97 | 17,62 | 0,55 | 517 | 84 | 250 |
Om kursen
Universitetshuse ligger endes vegen, de e ette gammart sörru! Vart du kringkring nu? Detta är exempel på uppländsk dialekt, en av alla de dialekter svenskan har. Din dialekt är som en stämpel. Den talar om ditt ursprung, var du växte upp och den vittnar om en slags gemensam språkhistoria. En del kan byta dialekt beroende på vem de pratar med eller om de flyttar, medan andra behåller sin livet ut.
Det här är en grundkurs där du får kunskap om svenska dialekter och standardspråk ur ett språkvetenskapligt perspektiv. Under kursens gång lär du dig om hur dialekter har utvecklats över tid och hur regionala och sociala skillnader påverkar dialekter. Du kommer också att få introduktion till metoder och begrepp som används inom dialektologin vilket ger dig bra förutsättningar att fortsätta studera dialekter och språk.
Distanskursens upplägg: Kursen är helt nätbaserad. Du arbetar individuellt. Arbetsuppgifter kommer att genomföras via universitetets lärplattform. Programvara och delar av kursmaterialet som hör till kursen kommer att finnas tillgängligt via internet. Examination sker genom skriftlig tentamen.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper ST 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,84 | 106 | 423 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 20,57 | 12 | 92 |
| HP | Högskoleprovet | 1,20 | 80 | 245 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 3,50 | 2 | 5 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 345 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 8 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i svenska/nordiska språk vid Uppsala universitet
- Norska (grundkurs)Uppsala universitet · Distans · ST 2026BI20,48HP1,25Sökande719
- Ortnamn och personnamnUppsala universitet · Distans · ST 2026BI19,80HP1,15Sökande517
- RunkunskapUppsala universitet · Distans · VT 2026BI14,95HP*Sökande263
- Norska 1Uppsala universitet · Distans · VT 2026BI*HP*Sökande247
- Danska (grundkurs)Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sökande105
- Norska (grundkurs)Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sökande100
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 492 | 64 % | 117 | 59 % |
| Män | 280 | 36 % | 83 | 42 % |
| 24 år eller yngre | 411 | 53 % | 120 | 60 % |
| 25–34 år | 254 | 33 % | 61 | 31 % |
| 35 år eller äldre | 107 | 14 % | 19 | 10 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Svenska dialekter vid Uppsala universitet?
ST 2026 krävdes minst 19,84 i BI, 20,57 i BII, 1,20 på högskoleprovet, 3,50 i BF i urval 1.
Hur många sökte Svenska dialekter ST 2026?
772 personer sökte, och 112 hade kursen som förstahandsval. 200 antogs i urval 1.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod