Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2)
Umeå universitet · Spanska
- 15 hp
- Distans
- Halvfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 21,17 i BI, 21,16 i BII, 1,15 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
14,0 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,17 | 21,16 | 1,15 | 1 397 | 390 | 100 |
| VT 2026 | 21,08 | 21,97 | 1,10 | 1 072 | 280 | 90 |
| HT 2025 | 21,15 | 21,97 | 0,95 | 1 102 | 323 | 120 |
| VT 2025 | 20,52 | 20,72 | 1,00 | 1 089 | 333 | 140 |
| HT 2024 | 20,68 | 20,77 | 1,10 | 1 066 | 273 | 120 |
| VT 2024 | 20,70 | 21,55 | 1,05 | 1 212 | 431 | 200 |
| VT 2023 | 20,89 | 21,30 | 1,05 | 887 | 274 | 120 |
| VT 2022 | 20,89 | 21,62 | 1,20 | 1 005 | 307 | 120 |
| VT 2021 | 21,30 | 21,73 | 1,30 | 1 309 | 495 | 120 |
| VT 2020 | 21,70 | 21,73 | 1,20 | 1 176 | 486 | 120 |
Om kursen
Kursen är en ren nybörjarkurs i spanska. Du studerar grundläggande grammatik och vokabulär, läser texter med fokus på fraseologi samt tränar muntlig och skriftlig kommunikation.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Umeå universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,17 | 28 | 619 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 21,16 | 5 | 183 |
| HP | Högskoleprovet | 1,15 | 34 | 119 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 21 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 2 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 32 | 667 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i spanska vid Umeå universitet
- Spanska A, Muntlig och skriftlig kommunikationUmeå universitet · Distans · HT 2026BI20,00HP0,85Sökande476
- Spanska, Kvalifikationskurs (steg 3-4)Umeå universitet · Distans · HT 2026BI17,35HP*Sökande176
- Spanska A, Litteratur och kulturUmeå universitet · Distans · VT 2026BI*HP*Sökande140
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 997 | 71 % | 71 | 71 % |
| Män | 400 | 29 % | 29 | 29 % |
| 24 år eller yngre | 193 | 14 % | 14 | 14 % |
| 25–34 år | 478 | 34 % | 39 | 39 % |
| 35 år eller äldre | 726 | 52 % | 47 | 47 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2) vid Umeå universitet?
HT 2026 krävdes minst 21,17 i BI, 21,16 i BII, 1,15 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2) HT 2026?
1 397 personer sökte, och 390 hade kursen som förstahandsval. 100 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod