Sociologi, grundkurs
Örebro universitet, Örebro · Sociologi
- 30 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 1,20 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 245 sökande hittills, varav 20 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
30,9 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 245 | 20 | ||||
| HT 2026 | – | – | 1,20 | 216 | 20 | 7 |
| VT 2026 | 17,03 | – | 0,60 | 245 | 19 | 10 |
| HT 2025 | 19,86 | – | 1,20 | 236 | 23 | 8 |
| VT 2025 | 20,63 | – | 1,05 | 217 | 32 | 8 |
| HT 2024 | * | * | * | 180 | 19 | 45 |
| VT 2024 | * | * | * | 207 | 19 | 35 |
| HT 2023 | 11,14 | 18,94 | * | 174 | 21 | 30 |
| VT 2023 | 16,99 | 17,17 | 0,60 | 219 | 36 | 30 |
| HT 2022 | * | * | * | 251 | 27 | 50 |
| VT 2022 | 17,45 | 16,20 | 0,70 | 243 | 25 | 15 |
| HT 2021 | 18,59 | 18,90 | 1,00 | 262 | 30 | 20 |
| VT 2021 | 18,30 | 15,89 | 0,85 | 323 | 51 | 20 |
| HT 2020 | 18,33 | 19,45 | 0,60 | 334 | 30 | 20 |
| VT 2020 | 17,71 | 15,89 | 0,95 | 291 | 37 | 20 |
| HT 2019 | 16,50 | 17,36 | 0,80 | 274 | 21 | 20 |
| VT 2019 | 17,14 | 16,33 | 0,85 | 281 | 35 | 20 |
| HT 2018 | 17,14 | 16,81 | 0,60 | 350 | 21 | 20 |
| VT 2018 | 19,50 | – | 1,20 | 391 | 44 | 20 |
| HT 2017 | 18,96 | – | – | 413 | 27 | 10 |
| VT 2017 | 18,02 | 21,66 | 0,80 | 412 | 44 | 15 |
| HT 2016 | 21,50 | – | 1,40 | 373 | 33 | 11 |
| VT 2016 | 16,20 | 18,33 | 0,75 | 429 | 54 | 50 |
| HT 2015 | 16,60 | 15,94 | 0,65 | 416 | 46 | 50 |
Om kursen
Kursen behandlar hur individen och samhället ömsesidigt påverkar varandra. I kursen ges en översikt över olika sociologiska och socialpsykologiska forskningsområden och perspektiv. Kursen ger insikt i hur man med hjälp av olika teorier och begrepp kan förstå och förklara samhällets funktionssätt och samhällsförändring, interaktion och identitetsskapande. Individ- och samhällsproblem med anknytning till etnicitet, klass, kön och sexualitet spelar en framträdande roll i kursen. Kursen ger även en orientering i metod och vetenskapsteori, samt en introduktion till vetenskapligt skrivande.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Örebro universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | – | 0 | 40 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | – | 0 | 9 |
| HP | Högskoleprovet | 1,20 | 2 | 30 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 4 |
| AP | Tidigare akademiska poäng | 165,0 | 1 | 30 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 10 |
| KP | Särskild urvalsgrupp | * | 4 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i sociologi vid Örebro universitet
- Risk och kris i det moderna samhälletÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI*HP*Sökande122
- Miljökrisen och samhällsförändringÖrebro universitet · Distans · VT 2026BI*HP*Sökande75
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 159 | 74 % | 3 | 43 % |
| Män | 57 | 26 % | 4 | 57 % |
| 24 år eller yngre | 146 | 68 % | 6 | 86 % |
| 25–34 år | 49 | 23 % | 0 | 0 % |
| 35 år eller äldre | 21 | 10 % | 1 | 14 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Sociologi, grundkurs vid Örebro universitet?
HT 2026 krävdes minst 1,20 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Sociologi, grundkurs HT 2026?
216 personer sökte, och 20 hade kursen som förstahandsval. 7 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod