Sociologi GR (A), Ledarskaps- och organisationsutveckling
Mittuniversitetet · Sociologi
- 15 hp
- Distans
- Halvfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 17,27 i BI, 17,56 i BII, 0,10 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 903 sökande hittills, varav 126 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,1 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 903 | 126 | ||||
| HT 2026 | 17,27 | 17,56 | 0,10 | 508 | 57 | 125 |
| VT 2026 | 17,40 | 17,99 | 0,35 | 831 | 134 | 220 |
| HT 2025 | 11,75 | 14,51 | * | 482 | 59 | 215 |
| VT 2025 | 15,74 | 16,79 | * | 652 | 86 | 220 |
| HT 2024 | * | * | * | 535 | 61 | 300 |
| VT 2024 | 15,88 | 16,66 | * | 701 | 100 | 250 |
| HT 2023 | 12,86 | 13,82 | * | 604 | 91 | 290 |
| VT 2023 | 15,05 | 15,90 | * | 725 | 110 | 260 |
| HT 2022 | 13,50 | 14,30 | * | 605 | 69 | 280 |
| VT 2022 | 15,63 | 16,45 | * | 653 | 97 | 240 |
| HT 2021 | 14,75 | 15,95 | * | 713 | 75 | 310 |
| VT 2021 | 17,60 | 18,75 | 0,55 | 1 021 | 138 | 240 |
| HT 2020 | 15,99 | 16,96 | * | 714 | 89 | 250 |
Om kursen
Kursen är en breddkurs vilket innebär att den kan ingå i en examen men ger inte behörighet till vidare kurser i progression i huvudområdet sociologi. Kursen vänder sig till dig som är intresserad organisationsförändring. I kursen introduceras grundläggande teorier om organisation och ledarskap samt olika perspektiv på relationen mellan ledare och medarbetare i förändringsprocesser. Dessa kan ge ökad förståelse för organisationsutveckling, och användas för analys av samband mellan organisation, ledarskap och medarbetare.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,27 | 35 | 119 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 17,56 | 7 | 60 |
| HP | Högskoleprovet | 0,10 | 41 | 1 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 5 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 155 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 2 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 41 | 132 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i sociologi vid Mittuniversitetet
- Sociologi GR (A), Ledarskap och organisationsteoriMittuniversitetet · Distans · ST 2026BI21,05HP1,25Sökande1 942
- Sociologi GR (A), Våldets roll i samhälletMittuniversitetet · Distans · ST 2026BI20,63HP1,10Sökande1 291
- Sociologi GR (A)Mittuniversitetet · Distans · HT 2026BI17,19HP0,35Sökande756
- Sociologi GR (B)Mittuniversitetet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande170
- Sociologi GR (C), Inriktning samhälle, makt och kritikMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande130
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 418 | 82 % | 109 | 87 % |
| Män | 90 | 18 % | 16 | 13 % |
| 24 år eller yngre | 94 | 19 % | 30 | 24 % |
| 25–34 år | 123 | 24 % | 32 | 26 % |
| 35 år eller äldre | 291 | 57 % | 63 | 50 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Sociologi GR (A), Ledarskaps- och organisationsutveckling vid Mittuniversitetet?
HT 2026 krävdes minst 17,27 i BI, 17,56 i BII, 0,10 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Sociologi GR (A), Ledarskaps- och organisationsutveckling HT 2026?
508 personer sökte, och 57 hade kursen som förstahandsval. 125 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod