Skapande skrivande I
Malmö universitet · Författande
- 15 hp
- Distans
- Halvfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 21,50 i BI, 21,00 i BII, 1,15 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 217 sökande hittills, varav 256 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,9 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 217 | 256 | ||||
| HT 2026 | 21,50 | 21,00 | 1,15 | 954 | 156 | 80 |
| VT 2026 | 22,10 | 22,11 | 1,40 | 1 274 | 341 | 60 |
| HT 2025 | 21,40 | 21,60 | 1,10 | 983 | 165 | 85 |
| VT 2025 | 21,46 | 20,96 | 1,15 | 1 213 | 271 | 100 |
| HT 2024 | 20,79 | 20,30 | 0,95 | 1 086 | 176 | 125 |
| VT 2024 | 21,60 | 21,83 | 1,40 | 1 455 | 298 | 100 |
| HT 2023 | 20,90 | 20,50 | 1,00 | 1 096 | 158 | 125 |
Om kursen
En introduktionskurs i skapande skrivande för dig som vill utveckla ditt eget skrivande. Kursen ges på halvfart, distans med svenska som undervisningsspråk. Under kursen skriver och läser vi – både varandras texter och sådant som redan är publicerat. I slutet av kursen kommer du utvecklat din kunskap om skrivande, dina egna färdigheter i skapande skrivande och ha samlat ihop till en portfolio med egenskrivna, väl genomarbetade texter.
Behörighet: Grundläggande behörighet.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Malmö universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,50 | 23 | 281 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 21,00 | 3 | 71 |
| HP | Högskoleprovet | 1,15 | 27 | 37 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 13 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 1 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165,0 | 26 | 298 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i författande vid Malmö universitet
- Skrivande som metod och gestaltningMalmö universitet · Distans · HT 2025BI18,88HP*Sökande468
- Skapande skrivande IIMalmö universitet · Distans · VT 2026BI20,46HP*Sökande113
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 778 | 82 % | 61 | 76 % |
| Män | 176 | 18 % | 19 | 24 % |
| 24 år eller yngre | 221 | 23 % | 17 | 21 % |
| 25–34 år | 216 | 23 % | 21 | 26 % |
| 35 år eller äldre | 517 | 54 % | 42 | 53 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Skapande skrivande I vid Malmö universitet?
HT 2026 krävdes minst 21,50 i BI, 21,00 i BII, 1,15 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Skapande skrivande I HT 2026?
954 personer sökte, och 156 hade kursen som förstahandsval. 80 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod