Projektledning och projektmetodik
Lunds universitet, Lund · Byggteknik
- 15 hp
- Campus
- Halvfart
- Eftermiddag
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 krävdes minst 19,79 i BI, 19,61 i BII, 0,75 på högskoleprovet i urval 2.
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 245 sökande hittills, varav 42 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
4,6 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 245 | 42 | ||||
| VT 2026 | 19,79 | 19,61 | 0,75 | 231 | 48 | 50 |
| VT 2025 | 18,49 | 19,64 | 0,60 | 181 | 35 | 55 |
| VT 2024 | 16,94 | 19,27 | 0,35 | 151 | 31 | 50 |
| VT 2023 | 16,81 | * | 0,60 | 133 | 21 | 43 |
| VT 2022 | 18,07 | 20,20 | 0,60 | 132 | 19 | 40 |
| VT 2021 | 20,24 | 22,40 | 1,30 | 249 | 55 | 40 |
| VT 2020 | 19,58 | 18,55 | 1,10 | 166 | 33 | 35 |
| VT 2019 | 20,46 | 19,38 | 1,15 | 229 | 52 | 30 |
| VT 2018 | 21,00 | 22,50 | 1,05 | 247 | 48 | 32 |
| VT 2017 | 21,26 | 20,10 | 1,10 | 229 | 50 | 30 |
| VT 2016 | 21,04 | 20,94 | 1,15 | 265 | 41 | 30 |
| VT 2015 | 20,50 | 20,52 | 1,40 | 258 | 35 | 30 |
| VT 2014 | 21,06 | – | 1,20 | 248 | 37 | 33 |
| VT 2013 | 20,40 | – | 1,40 | 215 | 36 | 30 |
| VT 2012 | 21,20 | – | 1,30 | 154 | 39 | 27 |
| VT 2011 | 111 | 30 | 32 |
Om kursen
Hur planeras och genomförs ett framgångsrikt projekt? Oavsett bransch krävs kunskap om planering, styrning och uppföljning för att nå uppsatta mål. Den här kursen ger dig en grundläggande förståelse för projektledningens metoder och verktyg.
Att leda och genomföra projekt är en central del i många yrken och branscher. Ett väl genomfört projekt kräver tydliga mål, strukturerad planering och aktiv uppföljning.
I den här kursen får du en bred introduktion till projektledning och projektmetodik. Du lär dig hur ett projekt går från idé till genomförande och utvärdering, samt hur faktorer som tid, budget och risk påverkar resultatet.
Under kursen får du insikt i hur projekt organiseras och genomförs i företag och organisationer. Du lär dig om projektledarens roll och hur projektgrupper fungerar. Du får även kunskap om hur olika situationer påverkar projektledarens roll.
Kursen ges av LTH, Lunds Tekniska Högskola, som är den tekniska högskolan vid Lunds universitet.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Lunds universitet
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,79 | 15 | 42 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,61 | 2 | 6 |
| HP | Högskoleprovet | 0,75 | 17 | 16 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 2 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165,0 | 16 | 25 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 166 | 72 % | 38 | 76 % |
| Män | 65 | 28 % | 12 | 24 % |
| 24 år eller yngre | 129 | 56 % | 31 | 62 % |
| 25–34 år | 72 | 31 % | 13 | 26 % |
| 35 år eller äldre | 30 | 13 % | 6 | 12 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Projektledning och projektmetodik vid Lunds universitet?
VT 2026 krävdes minst 19,79 i BI, 19,61 i BII, 0,75 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Projektledning och projektmetodik VT 2026?
231 personer sökte, och 48 hade kursen som förstahandsval. 50 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod