Programmering i Python
Uppsala universitet · Informatik/Data- och systemvetenskap
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
ST 2026 krävdes minst 22,00 i BI, 21,88 i BII, 1,65 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 1.
ST 2026 urval 1
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
ST 2026
19,4 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ST 2026 | 22,00 | 21,88 | 1,65 | 2 915 | 960 | 150 |
| ST 2025 | 22,00 | 21,67 | 1,65 | 2 816 | 896 | 150 |
| ST 2024 | 21,82 | 21,58 | 1,65 | 2 809 | 896 | 200 |
Samma kursnamn på andra håll
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Distans | 22,00 | 1,65 | 2 915 |
| Högskolan Kristianstad | Distans | 20,63 | 1,45 | 1 975 |
| Kungl. Tekniska högskolan | Distans | 22,28 | 1,60 | 1 632 |
| Linköpings universitet | Distans | 20,67 | 1,35 | 916 |
| Umeå universitet | Umeå | – | – | 126 |
Jämför alla 5 alternativ. Samma namn betyder inte alltid samma innehåll.
Om kursen
Kursen behandlar hur man skapar strukturerade program i programmeringsspråket Python. Programmering introduceras utifrån grundläggande byggstenar, såsom datatyper, selektioner och iterationer. Dessa byggstenar används sedan för att implementera strukturerade program i Python. Program struktureras främst utifrån moduler och funktioner men kursen ger även en introduktion till klasser och objekt.
Distanskursens upplägg: Distanskursen är helt webbaserad utan fysiska träffar och därför är tillgång till dator med internetuppkoppling nödvändig. All programvara i kursen är gratis.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper ST 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,00 | 74 | 1 865 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 21,88 | 14 | 628 |
| HP | Högskoleprovet | 1,65 | 60 | 1 574 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 36 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 61 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 21 |
| DA | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i informatik/data- och systemvetenskap vid Uppsala universitet
- Programmering i JavaUppsala universitet · Distans · ST 2026BI20,73HP1,45Sökande1 393
- Dynamiska webbapplikationerUppsala universitet · Distans · ST 2026BI20,89HP1,65Sökande1 052
- .NET-programmeringUppsala universitet · Distans · HT 2025BI20,99HP1,60Sökande508
- .NET-programmeringUppsala universitet · Distans · HT 2026BI19,79HP1,45Sökande417
- Data engineering IUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI–HP–Sökande318
- Arkitektur och designmönsterUppsala universitet · Distans · HT 2025BI18,21HP1,55Sökande238
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 280 | 44 % | 54 | 36 % |
| Män | 1 635 | 56 % | 96 | 64 % |
| 24 år eller yngre | 1 422 | 49 % | 105 | 70 % |
| 25–34 år | 1 134 | 39 % | 37 | 25 % |
| 35 år eller äldre | 359 | 12 % | 8 | 5 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Programmering i Python vid Uppsala universitet?
ST 2026 krävdes minst 22,00 i BI, 21,88 i BII, 1,65 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 1.
Hur många sökte Programmering i Python ST 2026?
2 915 personer sökte, och 960 hade kursen som förstahandsval. 150 antogs i urval 1.
Var mer kan jag läsa kursen?
En kurs med samma namn finns också vid Högskolan Kristianstad, Kungl. Tekniska högskolan, Linköpings universitet, Umeå universitet. Innehållet kan skilja sig åt.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod