Modevetenskap I
Stockholms universitet, Stockholm · Övrigt inom historisk-filosofiska ämnen
- 30 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 15,89 i BI, 13,77 i BII, 0,25 på högskoleprovet, 3,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,2 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,89 | 13,77 | 0,25 | 761 | 199 | 180 |
| HT 2025 | 15,39 | 16,67 | * | 703 | 203 | 180 |
| HT 2024 | * | * | * | 645 | 187 | 171 |
| HT 2023 | * | * | * | 559 | 175 | 137 |
| HT 2022 | * | * | * | 567 | 154 | 145 |
| HT 2021 | 14,64 | 13,46 | * | 774 | 192 | 170 |
| HT 2020 | 16,46 | 13,46 | * | 888 | 218 | 170 |
| HT 2019 | * | * | * | 513 | 124 | 109 |
| HT 2018 | * | * | * | 572 | 136 | 106 |
| HT 2017 | * | * | * | 599 | 150 | 153 |
| HT 2016 | 16,70 | 15,07 | 0,40 | 727 | 166 | 140 |
| HT 2015 | 16,45 | 15,00 | 0,40 | 673 | 172 | 160 |
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,89 | 73 | 44 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 13,77 | 7 | 3 |
| HP | Högskoleprovet | 0,25 | 57 | 6 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 3,00 | 2 | 2 |
| APS | Särskild urvalsgrupp | 19 | 35 | 4 |
| PGL | Särskild urvalsgrupp | * | 6 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i övrigt inom historisk-filosofiska ämnen vid Stockholms universitet
- Lyx, medier och marknadsföringStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sökande169
- Modevetenskap IIStockholms universitet · Stockholm · VT 2026BI–HP–Sökande125
- Mode och hållbarhetStockholms universitet · Stockholm · VT 2026BI–HP–Sökande120
- Mode som industriStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sökande107
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 672 | 88 % | 164 | 91 % |
| Män | 89 | 12 % | 16 | 9 % |
| 24 år eller yngre | 615 | 81 % | 141 | 78 % |
| 25–34 år | 111 | 15 % | 30 | 17 % |
| 35 år eller äldre | 35 | 5 % | 9 | 5 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Modevetenskap I vid Stockholms universitet?
HT 2026 krävdes minst 15,89 i BI, 13,77 i BII, 0,25 på högskoleprovet, 3,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Modevetenskap I HT 2026?
761 personer sökte, och 199 hade kursen som förstahandsval. 180 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod