Mekanik (period 1)
Uppsala universitet, Uppsala · Fysik
- 5 hp
- Campus
- Deltid 33 %
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 antogs alla behöriga i de vanliga urvalsgrupperna. Det krävdes alltså inga särskilda poäng utöver behörigheten.
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 190 sökande hittills, varav 48 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
1,1 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Kursstarter VT 2026
Kursen startar 2 gånger den här terminen. Siffrorna ovan gäller starten med flest sökande.
| Anmälningskod | Startperiod | Sökande | Antagna |
|---|---|---|---|
| UU-63600 | 2026P1 | 198 | 179 |
| UU-63096 | 2026P2 | 169 | 149 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 190 | 48 | ||||
| VT 2026 | * | * | * | 198 | 51 | 179 |
| VT 2025 | – | * | * | 162 | 67 | 148 |
| VT 2024 | – | – | – | 150 | 65 | 143 |
| VT 2023 | – | 156 | 65 | 154 | ||
| HT 2022 | * | 146 | 71 | 134 | ||
| VT 2022 | 177 | 47 | 156 | |||
| HT 2021 | 150 | 72 | 136 | |||
| VT 2021 | 161 | 58 | 143 | |||
| HT 2020 | 90 | 72 | 78 | |||
| VT 2020 | 140 | 50 | 124 | |||
| HT 2019 | 85 | 66 | 74 | |||
| VT 2019 | 132 | 39 | 107 | |||
| HT 2018 | 77 | 57 | 70 | |||
| VT 2018 | 145 | 46 | 125 | |||
| HT 2017 | 75 | 58 | 63 | |||
| VT 2017 | 130 | 57 | 111 | |||
| HT 2016 | 101 | 55 | 94 | |||
| VT 2016 | 124 | 53 | 106 | |||
| HT 2015 | 112 | 60 | 89 | |||
| VT 2015 | 139 | 60 | 122 | |||
| HT 2014 | 123 | 62 | 108 | |||
| VT 2014 | 113 | 48 | 88 | |||
| HT 2013 | 108 | 61 | 93 | |||
| VT 2013 | 119 | 51 | 105 | |||
| HT 2012 | 67 | 55 | 64 | |||
| VT 2012 | 106 | 43 | 108 | |||
| HT 2011 | 69 | 52 | 56 | |||
| VT 2011 | 108 | 46 | 85 | |||
| HT 2010 | 65 | 32 | 47 | |||
| VT 2010 | 100 | 39 | 78 | |||
| HT 2009 | 64 | 49 | 53 | |||
| VT 2009 | 80 | 31 | 60 | |||
| HT 2008 | 56 | 41 | 40 |
Om kursen
Vektorbegreppet i fysiken. Newtons mekanik på grundläggande nivå: Krafter, acceleration och arbete samt mekanisk energi och rörelsemängd. Dessutom grundläggande kinematik och dynamik för den stela kroppens rotation.
Behörighet: Genomgången kurs Envariabelanalys. En av kurserna Linjär algebra I, Linjär algebra och geometri I och Algebra och geometri ska vara genomgången.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | * | 1 | 0 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | * | 1 | 0 |
| HP | Högskoleprovet | * | 2 | 0 |
| KPEM | Särskild urvalsgrupp | * | 175 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i fysik vid Uppsala universitet
- Mekanik IIIUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande273
- Teknisk termodynamikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande268
- Reaktorfysik med PythonUppsala universitet · Distans · ST 2026BI–HP–Sökande216
- Jordbävningar och andra naturkatastroferUppsala universitet · Distans · VT 2026BI15,07HP*Sökande194
- Vågor och optik (period 1)Uppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI–HP–Sökande191
- Medicinsk fysikUppsala universitet · Distans · VT 2026BI18,49HP1,10Sökande189
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 93 | 47 % | 87 | 49 % |
| Män | 105 | 53 % | 92 | 51 % |
| 24 år eller yngre | 177 | 89 % | 160 | 89 % |
| 25–34 år | 19 | 10 % | 18 | 10 % |
| 35 år eller äldre | 2 | 1 % | 1 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Mekanik (period 1) vid Uppsala universitet?
VT 2026 antogs alla behöriga i de vanliga urvalsgrupperna. Det krävdes alltså inga särskilda poäng utöver behörigheten.
Hur många sökte Mekanik (period 1) VT 2026?
198 personer sökte, och 51 hade kursen som förstahandsval. 179 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod