Mäns våld mot kvinnor, grundkurs
Uppsala universitet · Övrigt inom medicin
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Kvällstid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 18,46 i BI, 17,76 i BII, 0,65 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 903 sökande hittills, varav 101 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
6,3 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 903 | 101 | ||||
| HT 2026 | 18,46 | 17,76 | 0,65 | 820 | 122 | 130 |
| VT 2026 | 18,46 | 17,92 | 0,65 | 834 | 101 | 130 |
| HT 2025 | 18,30 | 19,22 | 0,70 | 767 | 130 | 130 |
| VT 2025 | 19,08 | 19,70 | 0,85 | 895 | 162 | 130 |
| HT 2024 | 19,17 | 19,22 | 0,85 | 817 | 124 | 130 |
| VT 2024 | 18,80 | 19,67 | 0,80 | 936 | 141 | 130 |
| HT 2023 | 18,80 | 18,43 | 0,80 | 926 | 181 | 160 |
| VT 2023 | 20,30 | 20,21 | 1,05 | 1 591 | 201 | 125 |
| HT 2022 | 20,36 | 20,70 | 1,30 | 1 368 | 173 | 75 |
Om kursen
Kursen ger grundläggande kunskaper i ämnet mäns våld mot kvinnor ur ett tvärvetenskapligt perspektiv. Mäns våld mot kvinnor behandlas ur ett jämställdhetsperspektiv utifrån internationella överenskommelser och mänskliga rättigheter. Kursen ger också deltagarna utrymme att reflektera kring egna värderingar och attityder till mäns våld mot kvinnor.
Distanskursens upplägg: Undervisningen sker via digitala undervisningsplattformar genom föreläsningar, seminarier, samt skriftliga och muntliga uppgifter. Eftersom nätburen undervisning tillämpas krävs att du har tillgång till dator internetanslutning, samt webbkamera och headset. Seminarier samt skriftliga och muntliga uppgifter är obligatoriska. Kursen ges tisdagar kl. 17.15-19.15/19.45 med start första veckan på terminen. Examination sker i form av individuell skriftlig elektronisk tentamen som lämnas in digitalt. Deltagande i obligatorisk undervisning krävs för godkänd kurs.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,46 | 65 | 212 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 17,76 | 9 | 65 |
| HP | Högskoleprovet | 0,65 | 52 | 40 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 4 | 14 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 18 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i övrigt inom medicin vid Uppsala universitet
- Våld i ungas nära relationerUppsala universitet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande504
- Genusbaserat våld och migrationUppsala universitet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande171
- Mindfulnessbaserad stresshanteringUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI–HP–Sökande148
- Mäns våld mot kvinnor - tvärprofessionell kurs för yrkesverksammaUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sökande62
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 769 | 94 % | 126 | 97 % |
| Män | 51 | 6 % | 4 | 3 % |
| 24 år eller yngre | 298 | 36 % | 63 | 48 % |
| 25–34 år | 232 | 28 % | 36 | 28 % |
| 35 år eller äldre | 290 | 35 % | 31 | 24 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Mäns våld mot kvinnor, grundkurs vid Uppsala universitet?
HT 2026 krävdes minst 18,46 i BI, 17,76 i BII, 0,65 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Mäns våld mot kvinnor, grundkurs HT 2026?
820 personer sökte, och 122 hade kursen som förstahandsval. 130 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod