Kreativt skrivande
Luleå tekniska universitet · Svenska/Nordiska Språk
- 30 hp
- Distans
- Helfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 13,91 i BI, 14,30 i BII, 3,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,6 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 13,91 | 14,30 | * | 501 | 90 | 110 |
| HT 2025 | 12,25 | 16,30 | * | 463 | 93 | 110 |
| HT 2024 | 12,15 | 14,55 | * | 585 | 97 | 110 |
| HT 2023 | 17,29 | 17,59 | * | 710 | 155 | 110 |
| HT 2022 | 18,34 | 18,75 | 0,55 | 792 | 175 | 110 |
| HT 2021 | 17,94 | 17,81 | 0,45 | 1 042 | 224 | 170 |
| HT 2020 | 18,10 | 18,55 | 0,30 | 1 222 | 290 | 190 |
| HT 2019 | 17,47 | 18,72 | 0,55 | 1 032 | 273 | 190 |
| HT 2018 | 19,10 | 19,38 | 0,80 | 1 277 | 381 | 190 |
| HT 2017 | 18,40 | 18,75 | 0,80 | 1 324 | 359 | 190 |
| VT 2013 | * | * | * | 132 | 30 | 50 |
| HT 2012 | * | * | * | 134 | 32 | 80 |
| VT 2012 | * | * | * | 81 | 24 | 50 |
| HT 2011 | * | * | * | 97 | 22 | 50 |
| HT 2010 | * | * | * | 95 | 31 | 50 |
Samma kursnamn på andra håll
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Väst | Distans | 20,46 | 0,50 | 735 |
| Högskolan i Halmstad | Distans | 15,81 | * | 726 |
| Luleå tekniska universitet | Distans | 13,91 | * | 501 |
| Karlstads universitet | Distans | 19,28 | 0,45 | 344 |
Jämför alla 4 alternativ. Samma namn betyder inte alltid samma innehåll.
Om kursen
Skriver du skönlitterärt men hittills endast för byrålådan? Då är Kreativt skrivande kursen för dig! Engagerade lärare, själva är verksamma som författare/skribenter hjälper dig att utveckla dina texter.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,91 | 76 | 12 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 14,30 | 11 | 7 |
| HP | Högskoleprovet | * | 20 | 0 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 3,00 | 3 | 1 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 9 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 3 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i svenska/nordiska språk vid Luleå tekniska universitet
- Kreativt skrivande 2 - ManusutvecklingLuleå tekniska universitet · Distans · VT 2026BI–HP–Sökande134
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 403 | 80 % | 93 | 85 % |
| Män | 98 | 20 % | 17 | 15 % |
| 24 år eller yngre | 93 | 19 % | 23 | 21 % |
| 25–34 år | 172 | 34 % | 32 | 29 % |
| 35 år eller äldre | 236 | 47 % | 55 | 50 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Kreativt skrivande vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 krävdes minst 13,91 i BI, 14,30 i BII, 3,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Kreativt skrivande HT 2026?
501 personer sökte, och 90 hade kursen som förstahandsval. 110 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa kursen?
En kurs med samma namn finns också vid Högskolan Väst, Högskolan i Halmstad, Karlstads universitet. Innehållet kan skilja sig åt.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod