Kost vid träning
Umeå universitet · Nutrition
- 15 hp
- Distans
- Halvfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 antogs alla behöriga i de vanliga urvalsgrupperna. Det krävdes alltså inga särskilda poäng utöver behörigheten.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 872 sökande hittills, varav 135 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
1,9 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 872 | 135 | ||||
| HT 2026 | * | * | * | 889 | 123 | 459 |
| VT 2026 | 16,74 | 16,40 | * | 782 | 126 | 300 |
| HT 2025 | * | * | * | 705 | 116 | 475 |
| VT 2025 | 13,72 | 15,09 | * | 691 | 130 | 300 |
| HT 2024 | * | * | * | 746 | 121 | 400 |
| VT 2024 | 14,20 | 15,09 | * | 432 | 88 | 200 |
| HT 2023 | 12,73 | 14,99 | * | 703 | 98 | 300 |
| HT 2022 | 15,10 | 16,88 | * | 722 | 100 | 300 |
| HT 2021 | 18,45 | 17,81 | 0,50 | 1 066 | 137 | 285 |
| HT 2020 | 18,80 | 18,38 | * | 1 086 | 142 | 280 |
| HT 2019 | 17,89 | 17,96 | 0,55 | 905 | 130 | 250 |
| HT 2018 | 18,73 | 19,35 | 0,75 | 1 235 | 184 | 210 |
| HT 2017 | 19,22 | 19,59 | 0,90 | 1 333 | 193 | 200 |
| HT 2008 | 0,30 | 160 | 49 | 50 |
Om kursen
På vår populära distanskurs lär du dig hur kosten påverkar vår hälsa och fysiska prestation. Kursen leds av erfarna lärare med kompetens både inom näringslära och praktisk rådgivning till idrottare. Här får du den teoretiska kunskap och de praktiska verktyg som behövs för att utvecklas i din egen träning eller hjälpa andra. Kursens flexibla upplägg gör den enkel att kombinera med arbete, studier eller egen träning.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Umeå universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | * | 170 | 0 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | * | 22 | 0 |
| HP | Högskoleprovet | * | 85 | 0 |
| BF | Betyg från folkhögskola | * | 6 | 0 |
| ÖS | Övriga sökande | * | 2 | 0 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | * | 174 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i nutrition vid Umeå universitet
- Kost vid graviditet och amningUmeå universitet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande247
- Mat och miljöUmeå universitet · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande82
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 626 | 70 % | 322 | 70 % |
| Män | 263 | 30 % | 137 | 30 % |
| 24 år eller yngre | 234 | 26 % | 97 | 21 % |
| 25–34 år | 320 | 36 % | 169 | 37 % |
| 35 år eller äldre | 335 | 38 % | 193 | 42 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Kost vid träning vid Umeå universitet?
HT 2026 antogs alla behöriga i de vanliga urvalsgrupperna. Det krävdes alltså inga särskilda poäng utöver behörigheten.
Hur många sökte Kost vid träning HT 2026?
889 personer sökte, och 123 hade kursen som förstahandsval. 459 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod