Klimatförändringar/människa/samhälle
Göteborgs universitet · Geovetenskap och naturgeografi
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
ST 2026 krävdes minst 21,30 i BI, 20,96 i BII, 1,35 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 1.
ST 2026 urval 1
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
ST 2026
5,0 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
- BI
- BII
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ST 2026 | 21,30 | 20,96 | 1,35 | 1 002 | 201 | 200 |
| ST 2025 | 20,68 | 20,84 | 1,20 | 713 | 168 | 200 |
| HT 2024 | * | * | * | 118 | 14 | 35 |
| ST 2024 | * | * | * | 483 | 154 | 400 |
| VT 2024 | 0 | |||||
| ST 2023 | 20,73 | 19,83 | 1,20 | 510 | 127 | 150 |
| VT 2023 | * | * | * | 116 | 15 | 50 |
| HT 2022 | * | * | * | 127 | 18 | 46 |
| ST 2022 | 19,58 | 19,17 | 0,95 | 575 | 157 | 300 |
| VT 2022 | * | * | * | 131 | 17 | 69 |
| HT 2021 | * | * | * | 145 | 12 | 64 |
| ST 2021 | 19,19 | 18,70 | 0,95 | 693 | 132 | 400 |
| VT 2021 | * | * | * | 315 | 36 | 135 |
| HT 2020 | * | * | * | 183 | 15 | 71 |
| ST 2020 | 17,94 | 16,53 | 0,65 | 629 | 136 | 400 |
| VT 2020 | * | * | * | 358 | 60 | 163 |
| HT 2019 | * | * | * | 349 | 31 | 158 |
| ST 2019 | 19,70 | 20,00 | 1,15 | 1 434 | 276 | 550 |
| ST 2018 | 0 | |||||
| ST 2016 | 21,40 | 20,80 | 1,40 | 2 487 | 426 | 300 |
Om kursen
Behörighet: För tillträde till kursen krävs 90 hp inom huvudområdet geovetenskap, miljövetenskap eller geografi, inklusive grundläggande klimat- och ekosystemkunskap (t.ex. genom någon av kurserna GV1410 Geovetenskap: Grundkurs, GVN400 Geovetenskaplig metodik G4 eller NG0210 Fältkurs i Subarktis - naturgeografi och ekologi). Sökande med motsvarande utbildning kan efter prövning beredas tillträde till kursen.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Göteborgs universitet
Alla urvalsgrupper ST 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,30 | 60 | 666 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 20,96 | 7 | 144 |
| HP | Högskoleprovet | 1,35 | 66 | 440 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 9 |
| APGA | Särskild urvalsgrupp | 165 | 66 | 677 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i geovetenskap och naturgeografi vid Göteborgs universitet
- Geografiska informationssystem (GIS) - introduktionGöteborgs universitet · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande355
- Geografiska informationssystem (GIS) - introduktionGöteborgs universitet · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande340
- Geografiska informationssystem 2 (GIS)Göteborgs universitet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande218
- GIS: Introduktion till fjärranalysGöteborgs universitet · Distans · VT 2026BI–HP–Sökande115
- Geografiska informationssystem: GISGöteborgs universitet · Göteborg · VT 2026BI21,04HP1,30Sökande66
- Geografiska informationssystem: GISGöteborgs universitet · Göteborg · VT 2026BI*HP*Sökande44
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 732 | 73 % | 135 | 68 % |
| Män | 270 | 27 % | 65 | 33 % |
| 24 år eller yngre | 512 | 51 % | 111 | 56 % |
| 25–34 år | 370 | 37 % | 69 | 35 % |
| 35 år eller äldre | 120 | 12 % | 20 | 10 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Klimatförändringar/människa/samhälle vid Göteborgs universitet?
ST 2026 krävdes minst 21,30 i BI, 20,96 i BII, 1,35 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 1.
Hur många sökte Klimatförändringar/människa/samhälle ST 2026?
1 002 personer sökte, och 201 hade kursen som förstahandsval. 200 antogs i urval 1.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod