Kemisk termodynamik
Uppsala universitet, Uppsala · Kemi
- 5 hp
- Campus
- Deltid 33 %
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
UHR redovisar ingen poänggräns i de vanliga urvalsgrupperna för VT 2026.
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 190 sökande hittills, varav 4 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
1,1 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 190 | 4 | ||||
| VT 2026 | 208 | 1 | 197 | |||
| VT 2025 | 177 | 1 | 170 | |||
| VT 2024 | 175 | 4 | 167 | |||
| VT 2023 | 192 | 5 | 177 | |||
| VT 2022 | 192 | 0 | 173 | |||
| VT 2021 | 184 | 1 | 164 | |||
| VT 2020 | 154 | 0 | 145 | |||
| VT 2019 | 151 | 0 | 133 | |||
| VT 2018 | 174 | 2 | 163 | |||
| VT 2017 | 186 | 2 | 170 | |||
| VT 2016 | 179 | 2 | 168 | |||
| VT 2015 | 207 | 2 | 185 | |||
| VT 2014 | 181 | 1 | 164 | |||
| VT 2013 | 186 | 1 | 177 | |||
| VT 2012 | 168 | 1 | 152 | |||
| VT 2011 | 153 | 3 | 130 | |||
| VT 2010 | 169 | 1 | 127 | |||
| VT 2009 | 135 | 1 | 99 |
Om kursen
Kursen behandlar de termodynamiska huvudsatserna samt sambandet mellan intermolekylära växelverkningar och tillståndsändringar, termodynamiska beräkningar för olika typer av tillståndsändringar, olika typer av blandningar samt reaktions- och fasjämvikter, statistiska överväganden på molekylär nivå för beräkningar utifrån spektroskopiska data, och hur kemisk termodynamik har betydelse för människa och miljö.
Behörighet: 10 hp matematik. En av kurserna Allmän kemi, Kemiska principer I, Grundläggande kemi och Grundläggande materialkemi ska vara genomgången varav minst 1 hp ska vara avklarad. Genomgången kurs Flervariabelanalys allmän kurs eller genomgången kurs Flervariabelanalys.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| KPEM | Särskild urvalsgrupp | * | 197 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i kemi vid Uppsala universitet
- Kemins grunder och principerUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI–HP–Sökande118
- Oorganisk kemi IUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI–HP–Sökande112
- Analytisk kemi med mätvärdesbehandling och kemometriUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande104
- Organiska föreningars egenskaper och reaktivitetUppsala universitet · Distans · HT 2026BI17,64HP*Sökande96
- Allmän kemiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,83HP1,75Sökande60
- Kemin i köketUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI18,96HP1,25Sökande54
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 117 | 56 % | 117 | 59 % |
| Män | 91 | 44 % | 80 | 41 % |
| 24 år eller yngre | 184 | 88 % | 177 | 90 % |
| 25–34 år | 23 | 11 % | 19 | 10 % |
| 35 år eller äldre | 1 | 0 % | 1 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Kemisk termodynamik vid Uppsala universitet?
UHR redovisar ingen poänggräns i de vanliga urvalsgrupperna för VT 2026.
Hur många sökte Kemisk termodynamik VT 2026?
208 personer sökte, och 1 hade kursen som förstahandsval. 197 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod