Journalistik GR (A), Skriva för webben
Mittuniversitetet · Journalistik
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 19,26 i BI, 19,13 i BII, 0,60 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 334 sökande hittills, varav 40 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
3,8 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 334 | 40 | ||||
| HT 2026 | 19,26 | 19,13 | 0,60 | 301 | 31 | 80 |
| VT 2026 | 20,79 | 19,89 | 0,95 | 402 | 54 | 80 |
| HT 2025 | 19,83 | 20,50 | 0,60 | 309 | 36 | 45 |
| VT 2025 | 17,96 | 18,00 | * | 372 | 65 | 110 |
| HT 2024 | 18,35 | 19,98 | 0,60 | 371 | 39 | 90 |
| VT 2024 | 18,60 | 19,85 | 0,40 | 379 | 51 | 100 |
| HT 2023 | 18,54 | 19,03 | * | 491 | 70 | 140 |
| VT 2023 | 19,80 | 20,52 | 0,85 | 516 | 88 | 100 |
| HT 2022 | 18,75 | 19,08 | 0,60 | 529 | 63 | 140 |
| VT 2022 | 19,37 | 19,80 | 0,75 | 449 | 43 | 110 |
| HT 2021 | 19,27 | 19,10 | 0,65 | 586 | 81 | 140 |
| VT 2021 | 18,28 | 19,40 | * | 466 | 45 | 150 |
Om kursen
I mobilen har du bara några få sekunder på dig att fånga läsarens uppmärksamhet. Läsarbeteendet på den lilla skärmen är nämligen både rastlöst och sökande på ett sätt som skiljer det från traditionellt läsande på papper. Syftet med den här kursen är att du ska få fördjupade kunskaper om att skriva för webben. Kursen är praktiskt orienterad och du får lära dig beprövade journalistiska metoder för att renodla vinkeln och strukturera innehållet. Du får lära dig mer om läsarbeteende och hur text samspelar med annat innehåll på webbsidan. Du får även sätta dig in i begrepp som textnormer, målgrupp och sökmotoroptimering och tillämpa denna kunskap i en praktisk övning.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,26 | 22 | 61 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,13 | 4 | 14 |
| HP | Högskoleprovet | 0,60 | 27 | 9 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 2 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 51 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 26 | 63 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i journalistik vid Mittuniversitetet
- Bildjournalistik GR (A), Storytelling med text och bilderMittuniversitetet · Distans · VT 2026BI20,80HP0,80Sökande374
- Bildjournalistik GR (A), Virala videor och sociala trenderMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI19,72HP0,80Sökande287
- Journalistik GR (A), Podcast, berättande och produktionMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI19,30HP0,45Sökande287
- Journalistik GR (A), Video för sociala medierMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,60HP*Sökande273
- Bildjournalistik GR (A), Att berätta med bilderMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI19,69HP0,80Sökande257
- Bildjournalistik GR (A), Minidokumentär och videoproduktionMittuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,08HP0,50Sökande251
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 239 | 79 % | 63 | 79 % |
| Män | 62 | 21 % | 17 | 21 % |
| 24 år eller yngre | 70 | 23 % | 21 | 26 % |
| 25–34 år | 95 | 32 % | 21 | 26 % |
| 35 år eller äldre | 136 | 45 % | 38 | 48 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Journalistik GR (A), Skriva för webben vid Mittuniversitetet?
HT 2026 krävdes minst 19,26 i BI, 19,13 i BII, 0,60 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Journalistik GR (A), Skriva för webben HT 2026?
301 personer sökte, och 31 hade kursen som förstahandsval. 80 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod