Japanska I: Grundläggande språkfärdighet
Högskolan Dalarna · Japanska
- 15 hp
- Distans
- Helfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 18,70 i BI, 19,06 i BII, 1,05 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 498 sökande hittills, varav 218 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
6,4 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 498 | 218 | ||||
| HT 2026 | 18,70 | 19,06 | 1,05 | 574 | 215 | 90 |
| VT 2026 | 19,58 | 20,13 | 1,20 | 555 | 246 | 80 |
| HT 2025 | 19,10 | 19,50 | 1,10 | 545 | 219 | 100 |
| VT 2025 | 20,14 | 17,26 | 1,30 | 207 | 63 | 24 |
| HT 2024 | * | * | * | 120 | 26 | 48 |
| VT 2024 | 17,98 | 16,30 | * | 103 | 34 | 27 |
| HT 2023 | * | * | * | 89 | 20 | 51 |
| VT 2023 | 13,93 | 14,91 | * | 131 | 41 | 45 |
| HT 2022 | 17,26 | 14,59 | 1,15 | 96 | 11 | 15 |
| VT 2022 | 19,29 | 20,55 | 1,10 | 125 | 31 | 16 |
| HT 2021 | 17,90 | 17,15 | 1,05 | 97 | 10 | 15 |
| VT 2021 | 18,90 | 20,30 | 1,00 | 105 | 22 | 15 |
| HT 2020 | * | * | * | 40 | 4 | 18 |
| VT 2020 | * | * | – | 24 | 7 | 10 |
| HT 2019 | * | * | * | 35 | 4 | 5 |
| VT 2019 | * | * | * | 25 | 6 | 15 |
Om kursen
Med hjälp av praktiska skriv- och läsövningar, övar studenterna upp förmågan att använda de fonetiska skriftsystemen. Därmed övas även de japanska språkljuden, vilka också studeras i jämförelse med engelska eller svenska. Vidare övar studenterna skrivning och läsning av de mest grundläggande ideografiska tecknen och studerar deras struktur och historiska ursprung.Genom aktiv användning av det japanska språket, både muntligt och skriftligt, tränar studenterna upp sin förmåga att kommunicera på enkel japanska. De studerar också språkets grundläggande grammatik och de kulturella sammanhang som olika uttryck och register används i.
Behörighet: Grundläggande behörighet (med undantag för kravet på svenska för dig med utländska betyg) + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Högskolan Dalarna
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,70 | 50 | 163 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,06 | 7 | 40 |
| HP | Högskoleprovet | 1,05 | 31 | 29 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 2 | 1 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 17 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 17 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i japanska vid Högskolan Dalarna
- Japanska I: SpråkfärdighetHögskolan Dalarna · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande290
- Nutida Japan: Kultur och samhälleHögskolan Dalarna · Distans · HT 2026BI18,47HP*Sökande194
- Japanska: Introduktion till akademiskt skrivandeHögskolan Dalarna · Distans · VT 2026BI16,83HP*Sökande78
- Japansk populärkultur representerad i Anime och MangaHögskolan Dalarna · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande75
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 297 | 52 % | 51 | 57 % |
| Män | 277 | 48 % | 39 | 43 % |
| 24 år eller yngre | 162 | 28 % | 26 | 29 % |
| 25–34 år | 245 | 43 % | 46 | 51 % |
| 35 år eller äldre | 167 | 29 % | 18 | 20 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Japanska I: Grundläggande språkfärdighet vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 krävdes minst 18,70 i BI, 19,06 i BII, 1,05 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Japanska I: Grundläggande språkfärdighet HT 2026?
574 personer sökte, och 215 hade kursen som förstahandsval. 90 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod