Italienska: Nybörjarkurs I
Högskolan Dalarna · Italienska
- 15 hp
- Distans
- Halvfart
- Kvällstid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 18,75 i BI, 19,67 i BII, 0,35 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 655 sökande hittills, varav 126 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
6,7 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 655 | 126 | ||||
| HT 2026 | 18,75 | 19,67 | 0,35 | 839 | 152 | 125 |
| VT 2026 | 17,36 | 18,47 | * | 707 | 154 | 191 |
| HT 2025 | 16,30 | 16,96 | * | 674 | 129 | 200 |
| VT 2025 | 18,20 | 18,83 | * | 603 | 127 | 152 |
| HT 2024 | 14,88 | 15,66 | * | 571 | 107 | 192 |
| VT 2024 | 14,88 | 15,68 | * | 540 | 100 | 191 |
| HT 2023 | 15,00 | 16,07 | * | 569 | 88 | 185 |
| VT 2023 | 17,76 | 18,29 | * | 462 | 80 | 100 |
| HT 2022 | 18,41 | 18,10 | 0,35 | 477 | 87 | 100 |
| VT 2022 | 19,02 | 19,10 | * | 451 | 78 | 100 |
| HT 2021 | 17,70 | 17,92 | * | 352 | 51 | 100 |
| VT 2021 | 14,38 | 15,15 | * | 427 | 70 | 160 |
| HT 2020 | 15,64 | 15,94 | * | 592 | 114 | 200 |
| VT 2020 | * | * | * | 203 | 52 | 150 |
| HT 2019 | * | * | * | 261 | 54 | 200 |
| VT 2019 | * | * | * | 182 | 48 | 139 |
Om kursen
Kursen syftar till att ge grundläggande färdighet i att kommunicera på italienska, både muntligt och skriftligt. I kursen ingår dessutom läsning av enkla texter med kulturellt och samhällsrelaterat innehåll. Praktiska tal-, läs- och enklare skriv- och översättningsövningar ingår. Kursen innehåller två delkurser med liknande innehåll, men med stegrad språklig nivå.
Behörighet: Grundläggande behörighet (med undantag för kravet på svenska för dig med utländska betyg)
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Högskolan Dalarna
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,75 | 69 | 242 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,67 | 11 | 62 |
| HP | Högskoleprovet | 0,35 | 43 | 3 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 2 | 4 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 51 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 76 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i italienska vid Högskolan Dalarna
- Italienska: Nybörjarkurs IIHögskolan Dalarna · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande159
- Italienska A: Kultur och samhälle, södra ItalienHögskolan Dalarna · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande116
- Italienska A: Grammatik och skriftlig språkfärdighetHögskolan Dalarna · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande111
- Italienska A: Fonetik och muntlig språkfärdighetHögskolan Dalarna · Distans · VT 2026BI*HP*Sökande76
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 611 | 73 % | 91 | 73 % |
| Män | 228 | 27 % | 34 | 27 % |
| 24 år eller yngre | 112 | 13 % | 30 | 24 % |
| 25–34 år | 262 | 31 % | 46 | 37 % |
| 35 år eller äldre | 465 | 55 % | 49 | 39 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Italienska: Nybörjarkurs I vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 krävdes minst 18,75 i BI, 19,67 i BII, 0,35 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Italienska: Nybörjarkurs I HT 2026?
839 personer sökte, och 152 hade kursen som förstahandsval. 125 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod