Introduktionskurs i franska A11
Uppsala universitet, Uppsala · Franska
- 15 hp
- Campus
- Halvfart
- Kvällstid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 20,90 i BI, 21,20 i BII, 1,30 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,3 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,90 | 21,20 | 1,30 | 145 | 34 | 20 |
| HT 2025 | 13,44 | * | * | 179 | 48 | 90 |
| HT 2024 | * | * | * | 164 | 39 | 73 |
| HT 2023 | * | * | * | 176 | 42 | 86 |
| HT 2022 | 18,33 | 20,30 | * | 148 | 37 | 55 |
| HT 2021 | * | * | * | 102 | 19 | 47 |
| HT 2020 | 18,05 | 19,29 | 0,80 | 151 | 47 | 60 |
| HT 2019 | 19,90 | 18,40 | 1,05 | 243 | 70 | 80 |
| HT 2018 | 18,40 | 19,24 | 1,05 | 245 | 68 | 70 |
| HT 2017 | 19,32 | 19,97 | 1,15 | 270 | 59 | 65 |
| HT 2016 | 21,35 | 20,44 | 1,40 | 324 | 68 | 60 |
| HT 2015 | 21,25 | 21,12 | 1,45 | 348 | 89 | 58 |
| HT 2014 | 21,37 | 20,87 | 1,45 | 372 | 95 | 55 |
| HT 2013 | 21,00 | 21,46 | 1,40 | 423 | 105 | 80 |
| HT 2012 | 20,60 | 21,20 | 1,40 | 417 | 103 | 80 |
| HT 2011 | 18,06 | 19,68 | 0,50 | 305 | 79 | 120 |
| HT 2010 | 18,08 | 18,77 | 0,40 | 327 | 98 | 120 |
| HT 2009 | * | 313 | 83 | 196 | ||
| HT 2008 | * | 263 | 73 | 156 |
Om kursen
Kursen ger grundläggande kunskaper i franska. Den muntliga och skriftliga språkfärdigheten tränas. Du får bygga upp ett basordförråd samt tillägna dig en grundläggande förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på franska.
Kursen ger tillsammans med Introduktionskurs i franska A12 särskild behörighet till Franska A1.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,90 | 9 | 54 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 21,20 | 2 | 10 |
| HP | Högskoleprovet | 1,30 | 8 | 20 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 0 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 2 |
| KPEM | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i franska vid Uppsala universitet
- Praktisk franskaUppsala universitet · Distans · VT 2026BI20,98HP1,10Sökande305
- Franska A1Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sökande128
- Franska A1Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sökande90
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 89 | 61 % | 10 | 50 % |
| Män | 56 | 39 % | 10 | 50 % |
| 24 år eller yngre | 70 | 48 % | 13 | 65 % |
| 25–34 år | 42 | 29 % | 4 | 20 % |
| 35 år eller äldre | 33 | 23 % | 3 | 15 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Introduktionskurs i franska A11 vid Uppsala universitet?
HT 2026 krävdes minst 20,90 i BI, 21,20 i BII, 1,30 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Introduktionskurs i franska A11 HT 2026?
145 personer sökte, och 34 hade kursen som förstahandsval. 20 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod