Hållbar utveckling
Uppsala universitet · Miljövetenskap
- 7,5 hp
- Distans
- Deltid 25 %
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 16,77 i BI, 19,06 i BII, 0,50 på högskoleprovet, 3,50 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 403 sökande hittills, varav 36 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
3,1 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 403 | 36 | ||||
| HT 2026 | 16,77 | 19,06 | 0,50 | 344 | 28 | 111 |
| VT 2026 | 14,55 | 16,30 | * | 343 | 41 | 110 |
| HT 2025 | * | * | * | 322 | 26 | 125 |
| VT 2025 | 18,75 | 18,75 | 0,60 | 463 | 48 | 110 |
| HT 2024 | 19,17 | 17,96 | 0,60 | 381 | 33 | 80 |
| VT 2024 | 19,63 | 18,82 | 0,80 | 476 | 48 | 90 |
| HT 2023 | 19,32 | 19,24 | 0,90 | 432 | 46 | 80 |
| VT 2023 | 19,94 | 20,09 | 0,95 | 544 | 66 | 90 |
| HT 2022 | 19,95 | 19,08 | 1,00 | 473 | 55 | 60 |
| VT 2022 | 18,05 | 18,23 | 0,75 | 422 | 52 | 100 |
| HT 2021 | 19,93 | 18,66 | 0,80 | 593 | 70 | 90 |
| VT 2021 | 20,70 | 20,42 | 1,20 | 826 | 90 | 80 |
| HT 2020 | 21,56 | 22,50 | 1,30 | 744 | 91 | 45 |
| VT 2020 | 20,24 | 20,40 | 1,25 | 946 | 124 | 100 |
| HT 2019 | 20,31 | 19,77 | 1,25 | 884 | 136 | 85 |
| VT 2019 | 20,89 | 21,21 | 1,30 | 990 | 162 | 90 |
| HT 2018 | 20,99 | 20,72 | 1,30 | 988 | 124 | 75 |
| VT 2018 | 20,80 | 20,70 | 1,40 | 1 009 | 156 | 90 |
Samma kursnamn på andra håll
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Distans | 16,77 | 0,50 | 344 |
| Högskolan Dalarna | Distans | 17,39 | 0,25 | 144 |
Jämför alla 2 alternativ. Samma namn betyder inte alltid samma innehåll.
Om kursen
Kursen handlar om människans möjligheter att på ett uthålligt sätt nyttja jordens resurser och att verka för en mer rättvis värld. Identifiering av nyckelfrågor, strategiska val och aktivt ledarskap är i fokus på vägen mot hållbar utveckling. Frågeställningar om miljöproblem och mänsklighetens framtid diskuteras utifrån en mängd perspektiv, både globala och lokala. Val av ämne i fördjupningsuppgiften ger dig möjlighet att ägna dig åt någon hållbarhetsfråga som engagerar dig särskilt mycket.
Distanskursens upplägg: Kursen ges som nätbaserad utbildning. Inlämningsuppgifter lämnas in i e-klassrummet, och du får personlig feedback från läraren. Kursen innehåller även andra obligatoriska övningar. Diskussionsforum finns också tillgängligt.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,77 | 60 | 39 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,06 | 5 | 14 |
| HP | Högskoleprovet | 0,50 | 33 | 4 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 3,50 | 1 | 1 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 16 |
| KPEM | Särskild urvalsgrupp | * | 12 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 240 | 70 % | 79 | 71 % |
| Män | 104 | 30 % | 32 | 29 % |
| 24 år eller yngre | 142 | 41 % | 49 | 44 % |
| 25–34 år | 107 | 31 % | 43 | 39 % |
| 35 år eller äldre | 95 | 28 % | 19 | 17 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Hållbar utveckling vid Uppsala universitet?
HT 2026 krävdes minst 16,77 i BI, 19,06 i BII, 0,50 på högskoleprovet, 3,50 i BF i urval 2.
Hur många sökte Hållbar utveckling HT 2026?
344 personer sökte, och 28 hade kursen som förstahandsval. 111 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa kursen?
En kurs med samma namn finns också vid Högskolan Dalarna. Innehållet kan skilja sig åt.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod