Grundkurs i redovisning
Stockholms universitet · Företagsekonomi
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Kvällstid
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 krävdes minst 18,96 i BI, 18,06 i BII, 1,15 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 841 sökande hittills, varav 140 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
6,1 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 841 | 140 | ||||
| VT 2026 | 18,96 | 18,06 | 1,15 | 734 | 141 | 120 |
| VT 2025 | 18,40 | 18,69 | 1,00 | 682 | 138 | 140 |
| VT 2024 | 17,46 | 18,04 | 0,75 | 569 | 135 | 140 |
| VT 2023 | 16,98 | 17,67 | 0,55 | 584 | 134 | 140 |
| VT 2022 | 17,15 | 17,50 | 0,90 | 629 | 102 | 140 |
Samma kursnamn på andra håll
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet | Distans | 18,96 | 1,15 | 734 |
| Mälardalens universitet | Distans |
Jämför alla 2 alternativ. Samma namn betyder inte alltid samma innehåll.
Om kursen
I denna kurs går vi igenom följande moment:
-Bokföringens grunder och bokslut;
-Lagstiftning och normbildning av betydelse för företags redovisning;
-Värdering av företags finansiella ställning samt bestämning av ett företags ekonomiska resultat;
-Etiska aspekter på redovisningen;
-Räkenskaps- och kassaflödesanalys.
Kursen överlappar innehållsmässigt med Företagsekonomi I, kurspaket: Redovisning I, 7,5 hp
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,96 | 45 | 116 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 18,06 | 10 | 77 |
| HP | Högskoleprovet | 1,15 | 40 | 104 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 2 |
| APS | Särskild urvalsgrupp | 225 | 24 | 139 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i företagsekonomi vid Stockholms universitet
- Företagsekonomi I, kurspaketStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI18,01HP1,05Sökande2 078
- Grundkurs i marknadsföringStockholms universitet · Distans · HT 2026BI18,69HP1,10Sökande1 300
- Grundkurs i finansieringStockholms universitet · Distans · VT 2026BI20,32HP1,15Sökande911
- Företagsekonomi II, kurspaketStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sökande827
- Grundkurs i organisationStockholms universitet · Distans · HT 2026BI18,01HP1,05Sökande566
- Introduktion till studier i företagsekonomi, kurspaketStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI19,03HP1,00Sökande561
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 425 | 58 % | 64 | 53 % |
| Män | 309 | 42 % | 56 | 47 % |
| 24 år eller yngre | 292 | 40 % | 46 | 38 % |
| 25–34 år | 257 | 35 % | 46 | 38 % |
| 35 år eller äldre | 185 | 25 % | 28 | 23 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Grundkurs i redovisning vid Stockholms universitet?
VT 2026 krävdes minst 18,96 i BI, 18,06 i BII, 1,15 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Grundkurs i redovisning VT 2026?
734 personer sökte, och 141 hade kursen som förstahandsval. 120 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa kursen?
En kurs med samma namn finns också vid Mälardalens universitet. Innehållet kan skilja sig åt.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod