Grafisk design och typografi I
Linnéuniversitetet · Design
- 15 hp
- Distans
- Halvfart
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 19,31 i BI, 19,30 i BII, 1,00 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,0 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,31 | 19,30 | 1,00 | 628 | 92 | 70 |
| VT 2026 | 19,40 | 19,42 | 1,05 | 610 | 104 | 70 |
| HT 2025 | 19,60 | 18,65 | 1,00 | 879 | 172 | 100 |
| VT 2025 | 19,40 | 18,64 | 0,90 | 740 | 162 | 90 |
| HT 2024 | 19,65 | 19,50 | 1,00 | 1 013 | 218 | 110 |
| VT 2024 | 19,06 | 18,34 | 0,90 | 719 | 122 | 90 |
| HT 2022 | 19,75 | 18,95 | 0,95 | 1 191 | 236 | 140 |
| HT 2021 | 21,15 | 20,00 | 1,40 | 1 392 | 246 | 45 |
| VT 2021 | 20,00 | 19,69 | 1,10 | 1 016 | 184 | 100 |
| HT 2020 | 21,13 | 19,90 | 1,25 | 1 592 | 276 | 70 |
Om kursen
Efter genomgången kurs ska studenten ha utvecklat sin förmåga att kunna tillämpa komposition, grafisk design och typografi som ett visuellt och kommunikativt uttryck. Studenten får lära sig om grundläggande regler och teorier inom typografi, komposition, färg och gestaltning. Studenten ska kunna reflektera över relationen mellan grafiska element och typografi i olika sammanhang samt dess betydelse av visuell kommunikation för mottagaren. Studenten får kritiskt granska sina egna och andras arbeten. Kursen innehåller således inte enbart praktiska uppgifter inom grafisk design, utan även skrivna rapporter och reflektion.
Behörighet: Grundläggande behörighet Du behöver också: Engelska 6 Eller: Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,31 | 40 | 181 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,30 | 6 | 55 |
| HP | Högskoleprovet | 1,00 | 23 | 38 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 5 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 53 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 8 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i design vid Linnéuniversitetet
- Typografi, form och grafiska verktygLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,02HP0,40Sökande392
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 507 | 81 % | 61 | 87 % |
| Män | 121 | 19 % | 9 | 13 % |
| 24 år eller yngre | 177 | 28 % | 24 | 34 % |
| 25–34 år | 281 | 45 % | 36 | 51 % |
| 35 år eller äldre | 170 | 27 % | 10 | 14 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Grafisk design och typografi I vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 krävdes minst 19,31 i BI, 19,30 i BII, 1,00 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Grafisk design och typografi I HT 2026?
628 personer sökte, och 92 hade kursen som förstahandsval. 70 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod