Grafisk design
Lunds universitet, Lund · Medieproduktion
- 7,5 hp
- Campus
- Halvfart
- Eftermiddag
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 krävdes minst 20,35 i BI, 21,81 i BII, 1,30 på högskoleprovet i urval 2.
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 355 sökande hittills, varav 57 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
7,7 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 355 | 57 | ||||
| VT 2026 | 20,35 | 21,81 | 1,30 | 308 | 53 | 40 |
| VT 2025 | 21,15 | 21,20 | 1,20 | 430 | 76 | 48 |
| VT 2024 | 21,67 | 20,00 | 1,30 | 476 | 93 | 45 |
| VT 2023 | 21,12 | 18,18 | 1,20 | 389 | 69 | 40 |
| VT 2022 | 21,25 | 20,70 | 1,30 | 352 | 64 | 40 |
| VT 2021 | 21,56 | 20,89 | 1,50 | 395 | 68 | 35 |
| VT 2020 | 21,15 | 21,87 | 1,45 | 247 | 46 | 35 |
| VT 2019 | 21,34 | 19,64 | 1,30 | 290 | 66 | 30 |
| VT 2018 | 21,80 | 22,28 | 1,45 | 333 | 70 | 30 |
| VT 2017 | 21,55 | 21,70 | 1,35 | 325 | 53 | 30 |
| VT 2016 | 20,60 | 22,50 | 1,30 | 230 | 43 | 30 |
| VT 2015 | 21,90 | 22,00 | 1,60 | 238 | 42 | 30 |
| VT 2014 | 22,00 | – | 1,50 | 229 | 31 | 30 |
| VT 2013 | 22,01 | – | 1,30 | 235 | 39 | 28 |
Om kursen
Kursen syftar till att utveckla färdigheter inom grafisk design (med relevant mjukvara) och bildkonst, genom analys och produktion av kvalitativa grafiska designverk, dvs typografi, produktförpackningar etc.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Lunds universitet
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,35 | 13 | 99 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 21,81 | 1 | 15 |
| HP | Högskoleprovet | 1,30 | 13 | 48 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 1 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165,0 | 13 | 49 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 227 | 74 % | 29 | 73 % |
| Män | 81 | 26 % | 11 | 28 % |
| 24 år eller yngre | 212 | 69 % | 21 | 53 % |
| 25–34 år | 81 | 26 % | 15 | 38 % |
| 35 år eller äldre | 15 | 5 % | 4 | 10 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Grafisk design vid Lunds universitet?
VT 2026 krävdes minst 20,35 i BI, 21,81 i BII, 1,30 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Grafisk design VT 2026?
308 personer sökte, och 53 hade kursen som förstahandsval. 40 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod