Franska: Nybörjarkurs I
Lunds universitet, Lund · Franska
- 10 hp
- Campus
- Deltid 33 %
- Kvällstid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 20,35 i BI, 20,00 i BII, 0,90 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 277 sökande hittills, varav 54 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
3,7 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 277 | 54 | ||||
| HT 2026 | 20,35 | 20,00 | 0,90 | 372 | 83 | 100 |
| VT 2026 | 19,42 | 21,07 | 0,85 | 273 | 68 | 90 |
| HT 2025 | 18,13 | 16,25 | 0,65 | 287 | 73 | 100 |
| VT 2025 | 19,40 | 19,05 | * | 262 | 90 | 80 |
| HT 2024 | 19,74 | 19,66 | 0,45 | 294 | 93 | 80 |
| VT 2024 | 19,74 | 20,75 | 0,95 | 264 | 94 | 80 |
| HT 2023 | 20,50 | 17,51 | 1,05 | 318 | 88 | 80 |
| VT 2023 | 19,43 | 18,75 | 0,80 | 247 | 80 | 80 |
| HT 2022 | 19,58 | 20,24 | 0,85 | 304 | 69 | 80 |
| VT 2022 | 18,98 | 19,74 | 0,40 | 229 | 54 | 90 |
| VT 2021 | 18,18 | 19,25 | 0,75 | 271 | 65 | 90 |
| VT 2020 | 20,89 | 21,92 | 1,05 | 265 | 67 | 80 |
| HT 2019 | 20,40 | 20,73 | 1,00 | 339 | 93 | 70 |
| VT 2019 | 18,60 | 20,25 | 0,70 | 237 | 59 | 80 |
Om kursen
Detta är den första av våra tre nybörjarkurser i franska och kräver inga förkunskaper i språket. Här övar du på att skriva och prata franska och lär dig om den franska kulturen.
Kursen består av två delkurser. På båda delkurserna tränar du på uttal, grammatik och vokabulär samt grundläggande skriftlig och muntlig kommunikation på franska.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Lunds universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,35 | 31 | 73 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 20,00 | 3 | 10 |
| HP | Högskoleprovet | 0,90 | 34 | 21 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 2 |
| HGEUH | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| HGHIS | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165,0 | 32 | 55 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i franska vid Lunds universitet
- Franska: Grundkurs i FrankrikeLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,19HP1,80Sökande287
- Franska: GrundkursLunds universitet · Lund · HT 2026BI*HP*Sökande112
- Franska: GrundkursLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,01HP1,55Sökande74
- Muntlig språkfärdighet och det franska samhälletLunds universitet · Lund · HT 2026BI–HP–Sökande23
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 244 | 66 % | 72 | 72 % |
| Män | 128 | 34 % | 28 | 28 % |
| 24 år eller yngre | 222 | 60 % | 59 | 59 % |
| 25–34 år | 59 | 16 % | 19 | 19 % |
| 35 år eller äldre | 91 | 24 % | 22 | 22 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Franska: Nybörjarkurs I vid Lunds universitet?
HT 2026 krävdes minst 20,35 i BI, 20,00 i BII, 0,90 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Franska: Nybörjarkurs I HT 2026?
372 personer sökte, och 83 hade kursen som förstahandsval. 100 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod