Franska för nybörjare i Frankrike
Linnéuniversitetet, Växjö · Franska
- 30 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 krävdes minst 21,15 i BI, 22,21 i BII, 1,35 på högskoleprovet i urval 2.
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 429 sökande hittills, varav 188 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
7,5 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 429 | 188 | ||||
| VT 2026 | 21,15 | 22,21 | 1,35 | 413 | 181 | 55 |
| VT 2025 | 21,70 | 21,35 | 1,45 | 310 | 131 | 30 |
| VT 2024 | 21,98 | 21,88 | 1,55 | 312 | 145 | 18 |
| VT 2023 | 21,09 | 22,04 | 1,30 | 240 | 103 | 50 |
| VT 2022 | 21,56 | 20,47 | 1,30 | 262 | 110 | 30 |
| VT 2021 | 19,11 | 22,50 | 0,60 | 206 | 75 | 30 |
| VT 2020 | * | * | * | 148 | 50 | 32 |
| VT 2019 | * | * | * | 130 | 47 | 35 |
| VT 2018 | * | – | * | 98 | 26 | 16 |
Om kursen
Kursen genomförs i samarbete mellan Linnéuniversitetet och en partnersskola i Nice och studierna bedrivs på plats i Frankrike. Inga förkunskaper i franska krävs, eftersom kursen riktar sig till nybörjare. Kursen innehåller tre olika delkurser med varierande aktiviteter och övningar från olika medier (skriftliga, muntliga, film), både från läromedel och autentiskt material.
Syftet är att utveckla de språkfärdigheter som är nödvändiga för att uppnå självständighet i ett kommunikationssammanhang. Efter denna kurs har du uppnått de förkunskaper som krävs för att kunna söka den allmänna kursen i franska på svenska universitet.
Observera att denna kurs endast ges under vårterminer.
Behörighet: Grundläggande behörighet.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,15 | 18 | 96 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 22,21 | 1 | 14 |
| HP | Högskoleprovet | 1,35 | 18 | 62 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 2 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 2 |
| APGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 18 | 45 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i franska vid Linnéuniversitetet
- Franska, allmän kurs i FrankrikeLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI21,67HP1,40Sökande472
- Franska, allmän kurs, grundkursLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande273
- Franska, allmän kurs fortsättningskursLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI–HP–Sökande176
- Juridisk franskaLinnéuniversitetet · Distans · HT 2025BI*HP*Sökande52
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 348 | 84 % | 42 | 76 % |
| Män | 65 | 16 % | 13 | 24 % |
| 24 år eller yngre | 273 | 66 % | 36 | 65 % |
| 25–34 år | 117 | 28 % | 16 | 29 % |
| 35 år eller äldre | 23 | 6 % | 3 | 5 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Franska för nybörjare i Frankrike vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 krävdes minst 21,15 i BI, 22,21 i BII, 1,35 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Franska för nybörjare i Frankrike VT 2026?
413 personer sökte, och 181 hade kursen som förstahandsval. 55 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod