Fotografi - baskurs
Göteborgs universitet · Design
- 15 hp
- Distans
- Halvfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 21,53 i BI, 22,29 i BII, 1,35 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 794 sökande hittills, varav 193 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
17,3 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 794 | 193 | ||||
| HT 2026 | 21,53 | 22,29 | 1,35 | 863 | 177 | 50 |
| VT 2026 | 21,02 | 21,81 | 1,25 | 778 | 200 | 60 |
| HT 2025 | 21,20 | 22,00 | 1,10 | 792 | 181 | 70 |
| VT 2025 | 21,72 | 21,89 | 1,05 | 746 | 185 | 70 |
| HT 2024 | 20,80 | 22,50 | 1,10 | 856 | 199 | 85 |
| VT 2024 | 21,53 | 22,19 | 1,35 | 871 | 218 | 60 |
| HT 2023 | 21,66 | 22,50 | 1,35 | 823 | 191 | 45 |
| VT 2023 | 21,41 | 21,66 | 1,30 | 779 | 198 | 18 |
| HT 2022 | 21,56 | 22,50 | 1,25 | 842 | 193 | 42 |
| VT 2022 | 21,70 | 22,40 | 1,35 | 811 | 194 | 33 |
| HT 2021 | 21,60 | 21,18 | 1,15 | 857 | 171 | 45 |
| VT 2021 | 21,64 | 22,50 | 1,30 | 712 | 168 | 45 |
| HT 2020 | 21,88 | 22,22 | 1,15 | 890 | 169 | 45 |
| VT 2020 | 21,10 | 22,24 | 1,30 | 432 | 135 | 30 |
| HT 2019 | 22,04 | 22,01 | 1,25 | 680 | 150 | 30 |
Om kursen
Denna baskurs riktar sig till dig som vill lära dig metoder för fotografiskt berättande. Du får utveckla din förmåga att resonera kring dina och andra studenters fotografiska arbeten genom diskussioner och presentationer. Du arbetar självständigt med ett fotografiskt arbete och får regelbunden återkoppling från lärare och klasskamrater. Arbetet presenteras vid en examination. Kursen ges på distans. För de praktiska momenten i kursen behöver du tillgång till kamera. Du står själv för eventuella kostnader för dina projekt.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Göteborgs universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,53 | 12 | 280 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 22,29 | 1 | 62 |
| HP | Högskoleprovet | 1,35 | 12 | 69 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 8 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 14 |
| AU1 | Särskild urvalsgrupp | 92 | 25 | 29 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i design vid Göteborgs universitet
- Praktisk introduktion till designGöteborgs universitet · Distans · HT 2026BI20,33HP1,00Sökande359
- Förmedling och presentation av konstnärlig praktikGöteborgs universitet · Distans · HT 2026BI20,31HP*Sökande308
- Skiss- och visualiseringstekniker inom designGöteborgs universitet · Distans · VT 2026BI–HP–Sökande142
- Att bilderboksberätta 1Göteborgs universitet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande139
- Upplevelsedesign: hållbarhet, inkludering och samverkanGöteborgs universitet · Distans · VT 2026BI13,60HP*Sökande114
- Bild och berättandeGöteborgs universitet · Distans · VT 2026BI–HP–Sökande98
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 657 | 76 % | 39 | 78 % |
| Män | 206 | 24 % | 11 | 22 % |
| 24 år eller yngre | 322 | 37 % | 21 | 42 % |
| 25–34 år | 263 | 30 % | 16 | 32 % |
| 35 år eller äldre | 278 | 32 % | 13 | 26 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Fotografi - baskurs vid Göteborgs universitet?
HT 2026 krävdes minst 21,53 i BI, 22,29 i BII, 1,35 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Fotografi - baskurs HT 2026?
863 personer sökte, och 177 hade kursen som förstahandsval. 50 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod