Filmvetenskap I
Stockholms universitet, Stockholm · Filmvetenskap
- 30 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 16,81 i BI, 16,05 i BII, 0,25 på högskoleprovet, 3,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 564 sökande hittills, varav 145 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,1 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 564 | 145 | ||||
| HT 2026 | 16,81 | 16,05 | 0,25 | 711 | 194 | 140 |
| VT 2026 | * | * | * | 502 | 139 | 127 |
| HT 2025 | * | * | * | 676 | 177 | 158 |
| VT 2025 | * | * | * | 419 | 110 | 99 |
| HT 2024 | * | * | * | 640 | 178 | 134 |
| VT 2024 | * | * | * | 449 | 124 | 103 |
| HT 2023 | * | * | * | 559 | 142 | 130 |
| VT 2023 | * | * | * | 421 | 123 | 98 |
| HT 2022 | * | * | * | 623 | 175 | 151 |
| VT 2022 | * | * | * | 424 | 115 | 92 |
| HT 2021 | 11,91 | 14,27 | * | 785 | 191 | 160 |
| VT 2021 | * | * | * | 540 | 150 | 157 |
| HT 2020 | 17,08 | 16,57 | * | 929 | 216 | 160 |
| VT 2020 | * | * | * | 385 | 104 | 106 |
| HT 2019 | * | * | * | 520 | 143 | 121 |
| VT 2019 | * | * | * | 410 | 109 | 84 |
Om kursen
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6 Eller: Engelska nivå 2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,81 | 56 | 45 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 16,05 | 5 | 10 |
| HP | Högskoleprovet | 0,25 | 45 | 3 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 3,00 | 2 | 2 |
| APS | Särskild urvalsgrupp | 37 | 27 | 11 |
| PGL | Särskild urvalsgrupp | * | 5 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i filmvetenskap vid Stockholms universitet
- Filmen som kultur och industriStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI21,25HP1,55Sökande198
- Dokumentärfilm och mediekulturerStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sökande189
- Den japanska filmens kulturhistoriaStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sökande155
- Svensk film- och TV-kulturStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sökande153
- Kulturkritik och kulturjournalistikStockholms universitet · Stockholm · HT 2025BI*HP*Sökande121
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 390 | 55 % | 67 | 48 % |
| Män | 321 | 45 % | 73 | 52 % |
| 24 år eller yngre | 533 | 75 % | 104 | 74 % |
| 25–34 år | 142 | 20 % | 31 | 22 % |
| 35 år eller äldre | 36 | 5 % | 5 | 4 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Filmvetenskap I vid Stockholms universitet?
HT 2026 krävdes minst 16,81 i BI, 16,05 i BII, 0,25 på högskoleprovet, 3,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Filmvetenskap I HT 2026?
711 personer sökte, och 194 hade kursen som förstahandsval. 140 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod