Danska, grundkurs
Linnéuniversitetet · Svenska/Nordiska Språk
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
Vad krävdes för att komma in?
ST 2026 krävdes minst 21,09 i BI, 20,96 i BII, 1,30 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 1.
ST 2026 urval 1
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
ST 2026
5,0 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ST 2026 | 21,09 | 20,96 | 1,30 | 1 499 | 481 | 300 |
| ST 2025 | 17,40 | 18,30 | 0,25 | 881 | 226 | 600 |
| ST 2024 | 19,16 | 18,83 | 0,90 | 1 073 | 383 | 600 |
| ST 2023 | 18,33 | 18,45 | 0,85 | 955 | 336 | 600 |
| ST 2022 | 18,80 | 19,11 | 0,85 | 994 | 338 | 600 |
| ST 2021 | 20,68 | 20,52 | 1,20 | 1 052 | 314 | 350 |
| ST 2020 | 18,10 | 18,20 | 0,70 | 1 038 | 326 | 700 |
| ST 2019 | 20,49 | 20,20 | 1,20 | 964 | 341 | 350 |
| ST 2018 | 21,60 | 20,96 | 1,45 | 1 395 | 354 | 200 |
| ST 2017 | 21,66 | 21,58 | 1,50 | 1 588 | 395 | 200 |
Om kursen
Kursen ger en introduktion i danska. Huvudvikten läggs vid språkets ordförråd, uttal och struktur. Ordförrådet och språkfärdigheten utvecklas genom läsning av olika texter och genom muntliga övningar. En orientering ges om danskans språk- och kulturhistoria och om nutida danskt samhällsliv. Kursen löper helt på distans med stöd av en webbaserad lärplattform.
På den här kursen genomförs både undervisning och examination digitalt utan fysiska sammankomster. Vi använder primärt Linnéuniversitetets lärplattform Moodle men kan vid behov också ta stöd av andra digitala resurser. Kursen består av ett antal undervisningsmoduler som tillgängliggörs löpande under kursens gång. Till dessa moduler hör inspelade föreläsningar, övningar, läsning med mera. Examination sker löpande vid fasta tidpunkter. Det ingår regelbundna digitala träffar i realtid, varav vissa kan ha obligatorisk närvaro. Dessa kan ske under kontorstid.
Behörighet: Grundläggande behörighet.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper ST 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,09 | 130 | 960 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 20,96 | 17 | 230 |
| HP | Högskoleprovet | 1,30 | 150 | 600 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 3 | 22 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 147 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 29 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i svenska/nordiska språk vid Linnéuniversitetet
- Akademiskt skrivandeLinnéuniversitetet · Distans · ST 2026BI18,03HP0,75Sökande1 426
- Reklamens retorikLinnéuniversitetet · Distans · ST 2026BI20,00HP1,05Sökande812
- Isländska, grundkursLinnéuniversitetet · Distans · ST 2026BI14,69HP*Sökande392
- Retorik och presentationsteknikLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande290
- Danska, grundkursLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande267
- Rättslingvistik, introduktionskursLinnéuniversitetet · Distans · ST 2026BI17,75HP0,60Sökande238
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 041 | 69 % | 179 | 60 % |
| Män | 458 | 31 % | 121 | 40 % |
| 24 år eller yngre | 733 | 49 % | 173 | 58 % |
| 25–34 år | 534 | 36 % | 103 | 34 % |
| 35 år eller äldre | 232 | 15 % | 24 | 8 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Danska, grundkurs vid Linnéuniversitetet?
ST 2026 krävdes minst 21,09 i BI, 20,96 i BII, 1,30 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 1.
Hur många sökte Danska, grundkurs ST 2026?
1 499 personer sökte, och 481 hade kursen som förstahandsval. 300 antogs i urval 1.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod