Creative Writing I
Malmö universitet · Engelska
- 15 hp
- Distans
- Halvfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 21,53 i BI, 21,67 i BII, 1,05 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 003 sökande hittills, varav 271 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
12,4 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 003 | 271 | ||||
| HT 2026 | 21,53 | 21,67 | 1,05 | 1 094 | 249 | 88 |
| VT 2026 | 21,61 | 20,58 | 1,25 | 1 003 | 223 | 74 |
| HT 2025 | 21,05 | 20,50 | 0,95 | 950 | 234 | 100 |
| VT 2025 | 21,04 | 20,54 | 1,00 | 886 | 227 | 100 |
| HT 2024 | 20,75 | 20,63 | 0,95 | 946 | 230 | 125 |
| VT 2024 | 20,67 | 21,80 | 1,10 | 953 | 253 | 100 |
| HT 2023 | 20,60 | 21,20 | 0,90 | 923 | 208 | 140 |
| VT 2023 | 21,58 | 21,35 | 1,20 | 1 105 | 300 | 105 |
| HT 2022 | 19,50 | 19,00 | 0,45 | 631 | 131 | 120 |
Om kursen
I denna introduktion till fantasifullt skrivande på engelska utforskar studenterna tekniska och formella aspekter av kreativt skrivande genom skönlitteratur, poesi och litterär sakprosa. Kursen betonar författarskapets hantverk samtidigt som den ger möjligheter till förbättrad språkfärdighet, litterär analys och självuttryck. Personer med engelska som modersmål välkomnas också.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Malmö universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,53 | 28 | 330 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 21,67 | 2 | 50 |
| HP | Högskoleprovet | 1,05 | 28 | 53 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 6 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 3 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165,0 | 29 | 318 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i engelska vid Malmö universitet
- English for Professional PurposesMalmö universitet · Distans · HT 2026BI15,04HP*Sökande198
- Creative Writing ProjectMalmö universitet · Distans · HT 2026BI17,89HP*Sökande138
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 828 | 76 % | 70 | 80 % |
| Män | 266 | 24 % | 18 | 20 % |
| 24 år eller yngre | 357 | 33 % | 35 | 40 % |
| 25–34 år | 419 | 38 % | 29 | 33 % |
| 35 år eller äldre | 318 | 29 % | 24 | 27 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Creative Writing I vid Malmö universitet?
HT 2026 krävdes minst 21,53 i BI, 21,67 i BII, 1,05 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Creative Writing I HT 2026?
1 094 personer sökte, och 249 hade kursen som förstahandsval. 88 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod