Corporate Social Responsibility, CSR
Luleå tekniska universitet · Industriell ekonomi och organisation
- 7,5 hp
- Distans
- Deltid 25 %
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 18,43 i BI, 17,66 i BII, 0,60 på högskoleprovet, 3,50 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 380 sökande hittills, varav 27 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,5 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 380 | 27 | ||||
| HT 2026 | 18,43 | 17,66 | 0,60 | 401 | 38 | 90 |
| VT 2026 | 20,32 | 20,38 | 1,10 | 352 | 33 | 44 |
| HT 2025 | 19,13 | 20,03 | 0,90 | 326 | 40 | 60 |
| VT 2025 | 18,64 | 17,81 | 0,75 | 359 | 47 | 70 |
| HT 2024 | 20,10 | 21,26 | 1,20 | 369 | 53 | 50 |
| HT 2023 | 15,68 | 16,58 | * | 339 | 46 | 120 |
| VT 2023 | 18,75 | 18,10 | 1,00 | 392 | 56 | 80 |
| HT 2022 | 17,19 | 18,20 | 0,45 | 371 | 30 | 120 |
| VT 2022 | 18,90 | 19,25 | 0,95 | 469 | 69 | 80 |
| HT 2021 | 18,75 | 18,43 | 0,70 | 593 | 73 | 120 |
| VT 2021 | 20,00 | 20,24 | 1,10 | 540 | 86 | 80 |
| HT 2020 | 17,91 | 18,52 | 0,50 | 694 | 97 | 175 |
| VT 2020 | 20,57 | 20,70 | 1,20 | 594 | 111 | 60 |
| HT 2019 | 18,33 | 19,40 | 0,85 | 657 | 104 | 140 |
| VT 2019 | 19,20 | 20,37 | 0,80 | 614 | 117 | 120 |
| HT 2018 | 18,60 | 18,76 | 0,75 | 724 | 94 | 140 |
| VT 2018 | 19,60 | 20,16 | 1,00 | 725 | 98 | 120 |
| HT 2017 | 19,10 | 19,49 | 1,00 | 732 | 107 | 140 |
| VT 2008 | * | 67 |
Om kursen
Corporate Social Responsibility (CSR) behandlar företags etik och moral, d.v.s. deras sociala agerande. I kursen belyses hur företag kan agera socialt ansvarsfullt utifrån goda och dåliga exempel.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,43 | 45 | 75 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 17,66 | 6 | 27 |
| HP | Högskoleprovet | 0,60 | 26 | 21 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 3,50 | 1 | 2 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 84 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 6 |
| AM | Särskild urvalsgrupp | * | 12 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i industriell ekonomi och organisation vid Luleå tekniska universitet
- Introduktion till LeanLuleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI18,30HP0,85Sökande309
- Kvalitetsutveckling - värderingar, arbetssätt och verktyg: GrundkursLuleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI19,13HP0,80Sökande290
- Företaget och miljökravenLuleå tekniska universitet · Distans · VT 2026BI18,39HP0,75Sökande230
- Kvalitet och hållbarhet i organisationerLuleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI16,52HP*Sökande222
- MiljöledningLuleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande127
- Miljö- och kvalitetsrevisionLuleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande121
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 312 | 78 % | 78 | 87 % |
| Män | 89 | 22 % | 12 | 13 % |
| 24 år eller yngre | 104 | 26 % | 27 | 30 % |
| 25–34 år | 166 | 41 % | 43 | 48 % |
| 35 år eller äldre | 131 | 33 % | 20 | 22 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Corporate Social Responsibility, CSR vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 krävdes minst 18,43 i BI, 17,66 i BII, 0,60 på högskoleprovet, 3,50 i BF i urval 2.
Hur många sökte Corporate Social Responsibility, CSR HT 2026?
401 personer sökte, och 38 hade kursen som förstahandsval. 90 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod