Brukspiano 1
Luleå tekniska universitet · Musik
- 7,5 hp
- Distans
- Deltid 25 %
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 22,00 i BI, 21,91 i BII, 1,35 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 194 sökande hittills, varav 25 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
15,7 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 194 | 25 | ||||
| HT 2026 | 22,00 | 21,91 | 1,35 | 313 | 50 | 20 |
| VT 2026 | 21,66 | 20,96 | 0,70 | 151 | 18 | 20 |
| HT 2025 | 21,04 | 21,80 | 1,30 | 170 | 25 | 20 |
| VT 2025 | 22,10 | 20,68 | 1,40 | 175 | 21 | 10 |
| HT 2024 | 21,04 | 22,20 | 1,35 | 219 | 32 | 20 |
| VT 2024 | 21,90 | 22,50 | 1,55 | 202 | 25 | 10 |
| HT 2023 | 20,20 | 20,76 | 1,60 | 197 | 37 | 20 |
| VT 2023 | 22,13 | 22,00 | 1,50 | 195 | 27 | 8 |
| HT 2022 | 21,11 | 20,55 | 1,35 | 229 | 26 | 20 |
| VT 2022 | 22,13 | 22,50 | 1,40 | 220 | 32 | 10 |
| HT 2021 | 21,66 | 21,81 | 1,35 | 245 | 30 | 20 |
Om kursen
Kursen vänder sig till dig som vill utveckla ditt brukspianospel.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,00 | 10 | 133 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 21,91 | 2 | 40 |
| HP | Högskoleprovet | 1,35 | 7 | 16 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 10 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 35 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 13 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i musik vid Luleå tekniska universitet
- Introduktion till digital musikproduktionLuleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI19,61HP1,25Sökande229
- Musikteori - Baskurs 1Luleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI14,92HP*Sökande151
- Jazz/Rock Piano/Keyboard introduktionLuleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI20,70HP1,35Sökande146
- SynthprogrammeringLuleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI17,80HP1,20Sökande142
- Arrangering och musikproduktionLuleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande127
- Introduktion till gitarr, jazz-/rockinriktningLuleå tekniska universitet · Distans · HT 2026BI21,04HP1,75Sökande117
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 200 | 64 % | 17 | 85 % |
| Män | 113 | 36 % | 3 | 15 % |
| 24 år eller yngre | 44 | 14 % | 1 | 5 % |
| 25–34 år | 90 | 29 % | 1 | 5 % |
| 35 år eller äldre | 179 | 57 % | 18 | 90 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Brukspiano 1 vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 krävdes minst 22,00 i BI, 21,91 i BII, 1,35 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Brukspiano 1 HT 2026?
313 personer sökte, och 50 hade kursen som förstahandsval. 20 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod