3D-CAD – grundkurs
Högskolan Dalarna · Maskinteknik
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 18,91 i BI, 19,34 i BII, 1,15 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 810 sökande hittills, varav 217 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,2 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Kursstarter HT 2026
Kursen startar 3 gånger den här terminen. Siffrorna ovan gäller starten med flest sökande.
| Anmälningskod | Startperiod | Sökande | Antagna |
|---|---|---|---|
| HDA-H3QFB | 2026P4 | 700 | 100 |
| HDA-H3QF8 | 2026P5 | 1 | 1 |
| HDA-H3QF9 | 2026P5 | 820 | 100 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 810 | 217 | ||||
| HT 2026 | 18,91 | 19,34 | 1,15 | 820 | 130 | 100 |
| VT 2026 | 19,79 | 18,90 | 1,10 | 757 | 186 | 80 |
| HT 2025 | 19,20 | 17,50 | 1,15 | 540 | 94 | 90 |
| VT 2025 | 18,28 | 18,60 | 1,00 | 426 | 98 | 80 |
| HT 2024 | 16,72 | 16,77 | 0,75 | 638 | 126 | 150 |
| VT 2024 | * | * | * | 234 | 48 | 120 |
| HT 2023 | * | * | * | 262 | 48 | 150 |
Om kursen
Kursen inleds med en grundläggande genomgång av tillämpningsområden
för CAD som konstruktionsverktyg varefter grunderna inom relevant
ritteknik gås igenom.
Efter detta demonstreras det övergripande användargränssnittet i det
CAD-program som används i kursen.
I nästa steg förklaras de olika grundläggande verktyg som behövs för att
utföra modellering och ritningsframtagning. Arbetet med programvaran
innefattar modellering av enskilda detaljer och hopmontering av desamma.
För att skapa tydlighet i en komplex 3D-modell får studenten utföra
sprängskisser.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Högskolan Dalarna
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,91 | 57 | 251 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,34 | 8 | 70 |
| HP | Högskoleprovet | 1,15 | 34 | 80 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 6 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 40 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 13 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i maskinteknik vid Högskolan Dalarna
- CNC-teknikHögskolan Dalarna · Distans · VT 2026BI*HP*Sökande69
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 387 | 47 % | 51 | 51 % |
| Män | 433 | 53 % | 49 | 49 % |
| 24 år eller yngre | 260 | 32 % | 43 | 43 % |
| 25–34 år | 307 | 37 % | 31 | 31 % |
| 35 år eller äldre | 253 | 31 % | 26 | 26 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på 3D-CAD – grundkurs vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 krävdes minst 18,91 i BI, 19,34 i BII, 1,15 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte 3D-CAD – grundkurs HT 2026?
820 personer sökte, och 130 hade kursen som förstahandsval. 100 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod